Kryteria, jakie muszą być spełnione, aby móc przerobić poddasze na powierzchnię użytkową
Przerobienie poddasza na powierzchnię użytkową pozwala na zwiększenie powierzchni domu, a co za tym idzie — wzrasta wartość danego budynku. Tego typu rozwiązanie jest także wygodne, ponieważ można zyskać miejsce na biuro, pokój zabaw, pralnie, a nawet sypialnię. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jakie warunki musi spełniać lokum, aby móc zagospodarować poddasze.
Dokumenty wymagane przy adaptacji poddasza
Niestety — zmiana poddasza w przestrzeń mieszkalną wiąże się z dopełnieniem formalności. Jeśli na etapie budowy domu uwzględniło się to, że poddasze może stać się piętrem domu, wystarczy zgłoszenie budowy. Sytuacja komplikuje się, gdy adaptacja poddasza wiąże się z ingerencją w konstrukcję domu. Tak więc zmiana kształtu dachu, nadbudowa i przebudowa przegród zewnętrznych będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę. Stosowne dokumenty są do otrzymania w starostwie lub urzędzie.
Adaptacja poddasza — co warto wiedzieć?
Przede wszystkim poddasze, które chce się przerobić na powierzchnię użytkową, musi mieć minimalnie 2,5 m wysokości. Znaczenie ma też kształt i konstrukcja dachu, jego stopień nachylenia, a także to jak mocny jest strop. Jeżeli jest to konieczne, należy wzmocnić konstrukcję. Ważnym krokiem jest też doprowadzenie instalacji oraz kanałów wentylacyjnych. Nie można zapomnieć o wybudowaniu ścian działowych, wykonaniu podłóg i ociepleniu zarówno skosów, jak i ścian.
Kolejną ważną kwestią jest zadbanie o okna dachowe, które doprowadzą do pomieszczenia światło. Adaptacja poddasza nie jest prosta, więc warto skorzystać z pomocy specjalistów. W Chorzelach i okolicach we wszelkich pracach pomogą eksperci z firmy Techbud, dzięki czemu poddasze stanie się pomieszczeniem, w którym chce się przebywać.